Dojo kun

Dojo kun

foto zdroj: https://fska.com/?page_id=188

Dojo kun je soubor pravidel, jak se chovat v dojo v mnoha bojových uměních. Původ vzniku se přikládá Mistru Gičinu Funakoshimu, který byl  jejím hlavním iniciátorem a snažil se tyto zásady vštěpovat svým cvičencům karate. Je však důležité vnímat tyto pravidla v daleko větším rozsahu.

Dojo kun je páteří, na které jsou uloženy principy lidskosti, respektu a skromnosti. Je to příslib sám / sama sobě, že nikdy nezneužijeme karate vůči nikomu a ani ničemu.

Tento morální kodex je však hluboký a nevztahuje se jen na techniky karate, ale promítá se v plné míře i do našeho života mimo cvičení.

Je to nejdůležitější aspekt cvičení karate. Proto se dojo kun recituje na konci každé hodiny, tak jak je to tradicí v japonských klubech. Pro ty, které zajímá japonské znění, ho najdou pod českou verzí.

Jelikož hodnota každého pravidla dojo kunu je velká a pravidla jsou si rovny, každé z nich tedy zaujímá vždy první pozici.

Zaprvé – Usiluj o zdokonalení charakteru

Budování charakteru v umění karate je více než jeho fyzický aspekt. Od raného stádia karatéky, a to zvláště u těch nejmladších, by se měl klást důraz na budování charakteru pomocí tvrdého tréninku a disciplíny. U začátečníků tento proces začíná neustálým opakováním technik s cílem o provedení „perfektní techniky“. S postupným zlepšováním a se silnější technikou se vyvíjí duch bojovnosti, se kterým jsou jedinci schopnější překonat různé osobní problémy ve svém životě, ať už je to nemoc, osobní či profesní krize. Je to dlouhá cesta vývoje těchto osobních hodnot, ale po zvládnutí a porozumění tohoto konceptu najdou jedinci vnitřní sílu a vyrovnanost.

Zaprvé – Buď věrný a braň cestu pravdy

Být věrný je hluboce zakořeněná tradice samurajů, kteří byli ovlivněni konfucionismem, jejich silnou vazbou na rodinu a bojová umění. Věrnost se prokazuje svým učitelům (Senseiům) a také škole (karate). Studenti vždycky musí věřit svým učitelům a následovat je v jejich učení tak, jako samuraj následoval svého pána bez jediné pochybnosti až do konce. Jakkoliv by se toto mohlo zdát v dnešní době zvláštní, je to důležitý aspekt při vytváření vztahu mezi žákem a učitelem. Nebylo by logické si myslet, že učitel předá svojí znalost žákům, kteří by odešli při sebemenším důvodu. Naopak důvěra a oddanost svým učitelům je odměněna předáním všech letitých zkušeností a jejich moudrosti.

Zaprvé – Rozvíjej ducha úsilí

Pouze vytrvalostí a s vyvinutím veškerého úsilí vede na cestu k mistrovství v umění. Bez sebeobětování  a bez vyvinutí maximálního úsilí ze strany studenta bojových umění, není možné mistrovství dosáhnout. Úsilí však musí být upřímné a ne jen předstírané, jen tak může student pokročit ve studiu karate dále na své cestě o krok dál.

Zaprvé – Respektuj ostatní a projevuj laskavost

Respektovat ostatní je velmi hlubokou tradicí japonské a okinawské společnosti, proto je i toto pravidlo velmi spjato s bojovými uměními. Gičin Funakoshi vždy upozorňoval, že karate začíná a končí respektem. Také prohlásil, že bez zdvořilosti není dojo (karate by nemohlo být vyučováno). Toto je stručný náhled do japonské kultury a smýšlení společnosti v návaznosti na úklonu prováděnou běžně během tréninku. Poklonění či úklona je jasně definovaný úkon, který se má provádět přesně a vyjadřovat tak respekt ke všem a všemu kdekoliv se nacházíme. Vyjádření respektu je nedílnou součástí smýšlení karatéky v Karate Klubu Kladno, ať už je to pro trenéry, rodiče, učitele, přírodu, zesnulé atd.

Zaprvé – Vyvaruj se násilného chování

Zkušený bojovník je osoba s obrovskou odvahou a velkou silou či technikou, proto není férové tyto schopnosti použít proti někomu netrénovanému. Duch karatéky je neohrožený a proto musí použít své schopnosti jen v zájmu spravedlnosti. Trénovaná osoba může boji zamezit a od konfliktu odejít, protože má své emoce pod kontrolou a je vnitřně vyrovnaná. Trénovaný člověk si je vědom zranění, které by se mohly přihodit a nemusí si nic dokazovat na ostatních. V naší západní kultuře je toto obtížné vysvětlit kvůli tlaku z okolí na výhru, šampionáty a počet medailí získaných v různých soutěžích za jakoukoliv cenu, což je proti principům karate-do a dojo kunu. Proto je na instruktorech, aby studentům stále připomínali důležitost, jakou dojo kun má.

Dojo Kun

česky / japonsky

Zaprvé – Usiluj o zdokonalení charakteru / Hitotsu! Jinkaku kansei ni tsutomeru koto

Zaprvé – Buď věrný a braň cestu pravdy / Hitotsu! Makoto no michi o mamoru koto

Zaprvé – Rozvíjej ducha úsilí / Hitotsu! Do ryoku no seishin o yashinau koto

Zaprvé – Respektuj ostatní a projevuj laskavost / Hitotsu! Rei gi o omonzuru koto

Zaprvé – Vyvaruj se násilného chování / Hitotsu! Kekki no yu o imashimuru koto